Dan broja pi

Autor: Administrator , 24. 3. 2015.

U petak, 13. 3. 2014., u našoj je školi održan međunarodni Dan broja pi  (14.3.)

Pi ili π je matematička konstanta, danas široko primjenjivana u matematici i fizici. Definira se kao odnos opsega kruga  i njegovog promjera. Pi je također poznat i kao Ludolfov broj. Prvu proslavu Dana broja pi organizirao je 1988. godine Larry Shaw u Exploratoriumu. Dan broja pi obilježava se na mnogo načina, uključujući jedenje pite, gađanje pitama i raspravljanje o značaju broja π.

Neke škole organiziraju natjecanja u tome koji će se učenik moći prisjetiti najviše decimala broja pi. Tako je  bilo i u našoj školi. Prvo mjesto  i prigodnu majicu sa natpisom osvojio je Patrik Kukić sa 155 decimala, a drugo mjesto Lora Gostimirović sa zapamćenih 86 decimala.

Učenici sedmih razreda prikupili su različite zanimljivosti o broju pi koje smo izvjesili na panou. Također smo duž cijelog školskog hodnika zalijepili prvih 1000 decimala broja pi.

Osnovna škola Alojzija Stepinca Zagreb / Palinovečka 42, HR-10000 Zagreb / www.os-astepinca-zg.skole.hr / ured@os-astepinca-zg.skole.hr