Radionica- Slikovnica kao medij- 2.c razred

Autor: Mia Masnjak Kalčik, 12. 5. 2015.

Prošlog tjedna u našoj je školi bilo posebno zanimljivo i živo. Odvijao se projektni tjedan posvećen medijima pod nazivom "Mi znamo što su mediji". Učenici,  učitelji i roditelji su se uz zanimljiva predavanja, radionice i  goste bavili  proučavanjem medija kao sredstva i načina izražavanja te utjecajem medija na svakodnevni život ljudi.

Istraživali smo  o medijima, važnosti medija i ulozi informacije u educiranju i zabavi, razlikovali pozitivne od negativnih strana medija, razvijali kritičan odnos prema medijskim sadržajima te učili prepoznati medijsku manipulaciju. Bili smo svestrani i izražavali  se dramskim, literarnim, likovnim, glazbenim radovima ...

Učenici, učiteljice 2.c razreda i knjižničarka ovom prilikom zahvaljuju se svojoj gošći Josipi Franjić Radulović koja je s nama razgovarala o tome kako možemo svoju poruku poslati putem medija kroz priče, pjesme, knjige i slikovnice, o važnosti čitanja i zašto je dobro da što više čitamo. Autorica nam je pročitala svoju slikovnicu ''Kako je cvijet upoznao svijet'' koja nosi poruku ''Svatko od nas je na svoj način lijep te tako krasi ovaj svijet''. Nakon razgovora o temi slikovnice koja govori o različitosti, ali i pravima i vrijednosti svakog od nas kao jedinstvenog i posebnog za ovaj svijet, izradili smo svoju slikovnicu koja je nosila istu poruku.

Podijeljeni u grupe ilustratora i pisaca, kreativno smo se izražavali. Zatim smo odradili pripremu za tisak tako da smo usklađivali ilustracije s tekstom, a nakon toga je slijedio ''tisak''. Zadnja faza izrade slikovnice bio je uvez iste. Rezultat radionice je usvajanje  novih pojmova, poticaj za daljnje stvaralaštvo i najzanimljivije od svega – naša vrlo lijepa unikatna slikovnica s porukom!

Draga Josipa, hvala ti na prekrasnom druženju, radionici i poklonjenim knjigama. Veselimo se sljedećem susretu!

Osnovna škola Alojzija Stepinca Zagreb / Palinovečka 42, HR-10000 Zagreb / www.os-astepinca-zg.skole.hr / ured@os-astepinca-zg.skole.hr