Učenici 3. b napravili sunčani sat u Vrbanima

Autor: Administrator , 22. 5. 2017.

Poticaj za ovaj projekt krenuo je od učenika 3. b razreda. Učeći o vremenu, orijentaciji i stranama svijeta, susreli su se  s pojmom sunčanoga sata koji pokazuje vrijeme pomoću sjene.

Ovisno na koji dio brojčanika pada sjena, saznajemo koliko je sati. Učenici su se zainteresirali za sunčani sat i poželjeli ga sami napraviti. Uz organizaciju i pomoć svoje učiteljice Ivanke Grbeša krenuli su u izradu sunčanoga sata. Pokazalo se da to nije tako jednostavan zadatak kao što se na početku činilo. Trebalo je ishoditi dopuštenje Gradskoga ureda za prostorno uređenje jer su učenici odlučili napraviti sunčani sat na javnoj površini, na trgu ispred Osnovne škole Alojzija Stepinca u Vrbanima.

"Željeli smo napraviti nešto za cijelo naše naselje, ne samo za školu. zato smo izabrali ovaj prostor ispred škole, na trgu, jer se na tom mjestu svaki dan okuplja mnogo stanovnika našega naselja", rekli su učenici 3. b i učiteljica Ivanka.

Nakon dobivenoga dopuštenja od Gradskoga ureda za prostorno planiranje, krenuli su u provedbu projekta. Napravili su izmjeru, boje i sve što je potrebno. Sunčani sat nikad ne bi ugledao svjetlo dana bez potpore roditelja, jedan je roditelj financirao cijeli projekt, a dio roditelja sudjelovao je u izvedbi projekta.

Sunčani sat sada krasi prostor ispred škole i svim prolaznicima pokazuje točno vrijeme zahvaljujući trudu učenika 3. b i njihove učiteljice.

Osnovna škola Alojzija Stepinca Zagreb / Palinovečka 42, HR-10000 Zagreb / www.os-astepinca-zg.skole.hr / ured@os-astepinca-zg.skole.hr