Međunarodno natjecanje iz informatike i računalnog razmišljanja - Dabar

Autor: Jasmina Pletikosa, 9. 11. 2017.

Dabar potiče razvoj računalnog razmišljanja kroz rješavanje problemskih i logičkih zadataka, stvaranje strategija za analiziranje i rješavanje problema te programiranje čime se uvodi učenike u svijet digitalne tehnologije.

Natjecanje će se odvijati od 13. studenoga u 8h do 17. studenoga u 20h na nastavi informatike u redovnim terminima za sve učenike od 5. do 8. razreda.

Učenici se prijavljuju sa svojim AAI@EduHr korisničkim računom.

Dabar je osmišljen kako bi se svoj djeci omogućilo jednostavno sudjelovanje kroz online natjecanje, koje se sastoji od niza izazovnih zadataka osmišljenih od strane stručnjaka iz pedesetak zemalja. Natjecanje je započelo 2004. u Litvi sa 779 učenika, a 2015. uključivalo je 55 zemalja te više od 1.000.000 sudionika.

U Hrvatskoj je ove godine uključeno oko 430 škola i 22 200 učenika. Dabar uključuje niz predavanja i radionica za učenike i učitelje tijekom cijele godine te međunarodno online natjecanje u studenom svake godine. Originalan naziv je Bebras, što u prijevodu znači dabar, a stranice međunarodnog natjecanja su http://bebras.org.

Osnovna škola Alojzija Stepinca Zagreb / Palinovečka 42, HR-10000 Zagreb / www.os-astepinca-zg.skole.hr / ured@os-astepinca-zg.skole.hr