Terenska nastava osmih razreda u Vukovaru

Autor: Andrijana Milak, 17. 10. 2023.

Učenici osmih razreda boravili su u Vukovaru 12. i 13. listopada u sklopu projekta Posjet učenika osmih razreda Vukovaru. Projekt već tradicionalno organiziraju Ministarstvo branitelja i Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar. Učenike su pratile njihove razrednice i drugi predmetni profesori. Više o terenskoj nastavi, kao i fotografije, nalazi se u nastavku.

Prvoga dana učenici su poslušali predavanje o Domovinskom ratu i bitki za Vukovar. Pomoću videoisječaka i povijesnih karata upoznali su se s događajima koji su doveli do rata te s tijekom ove važne bitke. Potom su posjetili Muzej grada Vukovara i Muzej vučedolske kulture – mjesta na kojima su obnovili znanja o svim povijesnim razdobljima. U susretu s muzejskim predmetima, poput portreta plemićkih obitelji ili vučedolskoga posuđa, svakako su naučili i nešto novo. Dan je završio uspinjanjem stubama do vrha Vukovarskoga vodotornja, jednoga od simbola ratnoga stradanja.

Drugoga dana učenici su posjetili Dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti, memorijalnu bolnicumemorijalno grobljeSpomen dom Ovčara i crkvu sv. Filipa i Jakova. Svako od ovih mjesta učenicima je približilo tragediju rata, no jednako je istaknulo važnost sjećanja na poginule kako njihova žrtva ne bi bila zaboravljena. Važnost mira i mirnoga rješavanja sukoba naglašena je predavanjem u Školi mira, a dan je zaključen kvizom znanja na kojemu su sudjelovali i učenici naše Škole.

Osnovna škola Alojzija Stepinca Zagreb / Palinovečka 42, HR-10000 Zagreb / www.os-astepinca-zg.skole.hr / ured@os-astepinca-zg.skole.hr