Otvoreno prvenstvo Hrvatske u igri go

Autor: Administrator , 21. 5. 2017.

U subotu 13. i nedjelju 14. svibnja 2017. godine u Zagrebu je u Osnovnoj školi Alojzija Stepinca  održano Otvoreno prvenstvo Hrvatske u igri go s brojnim popratnim događanjima.

Ukupno su sudjelovala 32 igrača, od čega čak pet sudionika iz Slovenije, dvoje iz Italije, te po jedan iz Češke i Srbije. Nakon pet kola zanimljivih borbi, čak četiri igrača su bila izjednačena s četiri pobjede od pet partija. Prema kriterijima koji se primjenjuju kod diobe mjesta, prvi je ipak slovenski majstor 5. dana Gregor Butala. Drugo mjesto i pehar za najuspješnijeg hrvatskog predstavnika osvojio je Stjepan Meštrović, majstor 2. dana i aktualni prvak Hrvatske, dok je treći Zoran Mutabžija, majstor 5. dana, koji je bio prvak Europe još 1967. i zatim ponovo 1971. godine.

Osim značajnog međunarodnog karaktera, ovogodišnje prvenstvo posebno je zbog sudjelovanja velikog broja mladih igrača. Tako su medalje podijeljene najboljim igračima mlađima od 12 godina, kojih je na prvenstvu ukupno bilo čak 6, čime se može pohvaliti vrlo mali broj zemalja u Europi. Sudjelovalo je 6 učenika naše škole: Robert Medak je sa četiri pobjede iz pet partija osvojio visoko 14. mjesto, dok su Tonka Žderić, Teo Sladetić, Roko Crvelin, Karlo Brebrić i Filip Kuhar pokazali veliki napredak u igri. Sve su to redoviti polaznici jedinstvene grupe za šah i go, koja u našoj školi djeluje već tri godine, a naročito u šk. god. 2016./2017. kada se u Hrvatskoj provodi projekt „Go – igra koja nas uči razmišljati“, kojeg je odobrilo i financira Ministarstvo znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske, uz sufinanciranje Grada Kutine, te potporu Veleposlanstva Japana u Hrvatskoj i japanske asocijacije profesionalnih igrača Nihon Ki-in.
 Za vrijeme održavanja prvenstva ispred Osnovne škole Alojzija Stepinca održavana je stalna radionica o igri go, a naročitu pozornost svih privuklo je natjecanje čak 15 parova u kojoj su kamenčiće na drvenu ploču sa svake strane naizmjenice postavljali roditelj i dijete.

Otvoreno prvenstvo Hrvatske u igri go završni je dio Prvog hrvatskog tjedna igre go u sklopu kojeg je u utorak u našoj školi niz predavanja o igri go održao gospodin Catalin Taranu, profesionalni igrač petog dana najpoznatije i najstarije udruge profesionalnih igrača iz Japana Nihon Ki-in.

Za dodatne informacije slobodno se javite na adresu ured@higou.hr,  odnosno pogledajte mrežnu stranicu www.higou.hr. Igru go je moguće naučiti u interaktivnoj školi goa na hrvatskom jeziku na adresi http://skola.higou.hr/.

Kako je protekao Prvi hrvatski tjedan igre go možete vidjeti na fotografijama u nastavku.

Osnovna škola Alojzija Stepinca Zagreb / Palinovečka 42, HR-10000 Zagreb / www.os-astepinca-zg.skole.hr / ured@os-astepinca-zg.skole.hr