Stopama starih Rimljana

Autor: Administrator , 25. 10. 2017.

Učenici trećih razreda u utorak su, 24. listopada, posjetili areheološki park Andautonija koji se nalazi u malom selu Ščitarjevu.

Podijeljeni u nekoliko skupina, u pratnji voditeljica parka, učenici su obišli nalazišta, razgledali sačuvane dijelove rimskog grada i saznali da se tu nalazilo gradsko kupalište s vodovodom, kanalizacijom i sustavom za zagrijavanje prostorija. Saznali u mnogo toga o životu Rimljana na našim prostorima u razdoblju do 1. do 4. stoljeća. Kako su živjeli, što su jeli, kako su se žene uređivale, kakve su mirise izrađivali te kako su provodili vrijeme bogati, a kako siromašni Rimljani.

Učenici su se na radionicama mogli uživjeti u život Riimljana. Odjeveni kao stari Rimljani učenici su sudjelovali u izradi različitih predmeta i igrali razne igre i uživjeli se u ulogu malih arehologa. Na jednoj radionici imali su prilike izraditi vrećicu zvanu bulla.

Čitali su mudre latinske izreke. Mens sana in corpore sano. - U zdravom tijelu zdrav duh. Prekrasan prirodni ambijent nalazišta Andautonija bio je izvrstan poticaj za razmišljanje o prednostima i nedostacima suvremenoga načina života i suvremene civilizacije.

Osnovna škola Alojzija Stepinca Zagreb / Palinovečka 42, HR-10000 Zagreb / www.os-astepinca-zg.skole.hr / ured@os-astepinca-zg.skole.hr